"Elementi"Foto: LALIGABA publicitātes attēls

AUTORS: Henriks Eliass Zēgners

MĀKSLINIEKS: Zigmunds Lapsa

DARBA NOSAUKUMS: "Elementi"

IZDEVNIECĪBA: Mansards

ANOTĀCIJA: "Henrika Eliasa Zēgnera dzejas centrā ir jauns cilvēks lielas un aizraujošas dzīves priekšā. Ceru, ka šī grāmata sniegs svaigu dzejas malku katram tās lasītājam." (Pēteris Draguns).

PAR AUTORU: Henriks Eliass Zēgners dzimis 1995. gadā Jelgavā. Paralēli literatūrai aizraujas ar mūziku. Sapņo dzīvot Prāgā. Dzeja publicēta laikrastā "Kultūras Forums", vietnē www.satori.lv, žurnālā "Latvju Teksti" u. c.

EKSPERTU VĒRTĒJUMI:

Ilmārs Šlāpins

Filozofs, publicists, redaktors

Henriks Eliass Zēgners ir tik gatavs un arhetipisks dzejnieks, ka brīžiem šķiet kādu aizkulišu tehnologu radīts, vairāku rūdītu literātu kolektīvais pseidonīms vai fantastiska romāna varonis, kurš jau piedzimis pieaudzis. Viņa debijas grāmata, kas izdota pēc vairāku gadu nopietna darba, izskatās pēc pieredzējuša un nobrieduša autora sarakstīta konceptuāla dzejas krājuma, kur visam ir sava vieta un pamatojums. "Elementi" fascinē arī ar pārliecību, ka dzeja ir jāraksta tieši tā – ne miņas no šaubām, neizlēmības un trīsām. Spēcīgs pieteikums mūsdienu blīvajā informācijas telpā, kur arī dzejnieku nebūt netrūkst.

Ronalds Briedis

Dzejnieks

Kamēr grāmatas kompozīcija tiecas reducēt Zēgnera poētisko pasauli līdz pieciem pamatelementiem, paši dzejoļi vairāk atgādina sīkāk nedalāmas monādes. Lasīšanas gaitā rodas iespaids, ka dzejolis autora apziņā ir radies jau pirms tā pierakstīšanas un katrs vārds to mērķtiecīgi virza uz apzinātu puanti jeb domas pagriezienu tā beigās.

Anna Auziņa

Dzejniece

Henrika Eliasa Zēgnera pirmajā krājumā viņa nepieradināti brīvie, bieži vien haotiskie teksti ir sakārtoti regulārā kompozīcijā, kas skaidri strukturē atraisīto talanta plūsmu un liek tajā ieraudzīt secīgu vēstījumu. Grāmatas lappusēs sastopam jaunu, taču nobriedušu personību ceļa sākumā – dažkārt lecīgu vai lempīgu, citkārt atbruņojoši mīļu. Autoram neapšaubāmi piemīt oriģināla dzejas balss – reizēm tā ir avangardiski disharmoniska vai puiciski griezīga, bet vietām negaidīti vieda.

Arvis Viguls

Dzejnieks, literatūrkritiķis

Dzejniekiem piestāv būt jauniem. Henrika Eliasa Zēgnera „Elementos” ir pietiekami daudz jaunības un jauneklības, lai nerastos aizdomas par pārspīlētu nopietnību, taču arī ne tik daudz, lai tā kļūtu par mīkstinošu apstākli grāmatas vērtējumā. Tā varētu būt zīme, ka šī debija nav nejaušība, bet veiksmīgs sākums talantīga dzejnieka ceļam.


Copyright © 2024 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA