"Rozā kvarca brālība"Foto: Kristīne Zamurajeva

AUTORE: Maritana Dimsone

DARBA NOSAUKUMS: "Rozā kvarca brālība"

ANOTĀCIJA: Vai zināt, kas tāds īpašs ir rozā kvarcā? Un — kas ir kūlainīte? Un noslēgšanās burvestība? Kā var nokļūt Zemzemē, un kā iespējams izsaukt pulksteņvīrus? Kā var noķert spoku, un kas, jūsuprāt, ir baigāk: Burvju Tiesa vai ome, bijusī skolas direktore, kura jau pēc acīm spēj pateikt, kad bērni melo? Janci jaunajā mācību gadā sestajā klasē līdz ar gluži parastiem un tomēr drusku dīvainiem jauniem klasesbiedriem, dvīņiem Robertu un Izabellu, sagaida piedzīvojumi, kādos labprāt mestos jebkurš. Protams, ja būtu pietiekami godīgs, labestīgs un arī drosmīgs, tāds, kas spētu jebkuram parādīt HA!, kā teiktu zugū Undīne. Kas ir zugū? Nūū, tas ir tāds kā… bet labāk lasiet paši!

PAR AUTORI: Maritana Dimsone (1965) ir arhitekte, cigun instruktore un latviskās dzīvesziņas pētniece. Šī ir viņas pirmā grāmata.

EKSPERTU VĒRTĒJUMI:

Raimonds Briedis

Literatūrzinātnieks

Maritanas Dimsones uzburtā pasaule ir klasisks romāns pusaudžiem, kur ir gan visiem pazīstami pārdzīvojumi skolā un piedzīvojumi ārpus tās. Autores radītajā vidē saplūst ticamais un neticamais, ļaujot varoņiem izfantazētajā Zemzemes pasaulē, kas romānā, protams, ir tikpat īsta kā virszemes dzīve, pārbaudīt savas spējas, rast atbalstu un sapratni tuviniekos un draugos, lai romāna noslēgumā arī dzīvē viņus drošinātu pārliecība par savām spējām, biedriskuma izjūta un atmiņas par reālo/ izfantazēto pasauli.

Anna Auziņa

Dzejniece

Izglītoti vecāki parasti vēlas, lai viņu bērni lasa, taču ne vienmēr izdodas. Tāpēc aizraujošas grāmatas jaunākā skolas vecuma bērniem ir ārkārtīgi nepieciešamas – tās parāda, ka lasīšana var izklaidēt un sagādāt baudu. Maritanas Dimsones fantāzijas romāns „Rozā kvarca brālība” ir tieši tāda grāmata – raiti lasāma un piedzīvojumu pilna, turklāt fantāzijas elementi te integrēti Latvijas skolēnam tuvā vidē.

Dace Rukšāne-Ščipčinska

Rakstniece

Vai latviešiem var būt savs „Harijs Poters”? Mierīgi! Turklāt pilns tautisku dzīvesziņas vērtību, kas ietērptas lieliski savirpinātā, raitā un piesātinātā tekstā. Īpaši aizkustina bērnu attiecības ar vecākiem, kas risinās pat it kā ārpus visiem mistiskajiem notikumiem un atklāj problēmas, kādas var piemeklēt ikvienu ģimeni (bezspēcība, vājums, depresija), un, kas man svarīgi, risinātas bez īpašas maģijas – caur mīļumu un rūpēm. Priecē, ka šis ir vienlaikus arī autores debijas romāns – izkoptā valoda un teksta ritms liek cerēt, ka no Dimsones ir gaidāms daudz vairāk.

Fragmenti no skolēnu vērtējumiem:

Dita

Man ļoti patika šī grāmata. Tā bija interesanta un aizraujoša. Es no šīs grāmatas nevarēju atrauties, man šķita, ka kaut ko varu palaist garām. Bija jauki, ka viss tika tik detalizēti aprakstīts, jo es sajutos kā atrazdamās tur. Manuprāt, vietu, kur vectēvs vēma ārā krupjus un asinis, varēja aizvietot ar kaut ko nedaudz savādāku. Man šķita savādi, ka Artūrs ar Jāni vieni tikai galā ar tumšajiem spēkiem. Man patika autores ideja par Zemzemi un zugū, jo tā bija tik oriģināla. Es ļoti vēlētos nokļūt Zemzemē un izmantot zugū. Tagad šī būs vien no man mīļākajām grāmatām.

Anete

Man šī grāmata patika un tajā pašā laikā nepatika. Grāmata bija ļoti īpatnēja, interesanta un brīžiem garlaicīga. Man patika fantāzija par Zemzemi, zugū, pulksteņvīriem un Tumšo enerģiju. Bet man nepatika Jāņa omes nedienu neveiksmes un nodaļa, kurā bija stāstīts par to, ka dvīņu vectēvs asiņoja. Es uzskatu, ka šī grāmata ir domāta pusaudžiem un pieaugušiem cilvēkiem.

Roberts

Maritanas Dimsones grāmata “Rozā kvarca brālība” raisīja manī pārdomas par to, vai maģija tiešām eksistē mums blakām. Man ļoti patika, kā autore bija aprakstījusi burvjus, maģiju un ar to saistītas lietas, kā piemēram ZUGŪ (Zeme, Uguns, Gaiss, Ūdens). Patika, kā bija attēlots ļaunums. Manuprāt, vēl varēja piestrādāt pie sadzīves sarunām un notikumiem skolā, jo tas varētu būt interesanti. Patika, kā Jānis grāmatas notikumu laikā kļuva drosmīgāks, uzlaboja objektīvo pašnovērtējumu. Kopumā autore ir labi pastrādājusi.

Undīne

Man vislabāk patika 69. lappuse, jo: tur ir rakstīs par manīm jo: puse ir patiesība. Mans mīļākais teikums visā grāmatā bija “Jā, tā ir Undīne – ūdens stihijas dabas gars.”

Anna

Man grāmatā patika beigas, kur draugi cīnījās pret melno maģiju ar Artūra palīdzību. Grāmatā nepatika pats sākums, tas bija ļoti garlaicīgs. No 40. nodaļas kļuva ļoti, ļoti interesanti. Ja es būtu grāmatas autore, tad es sākumu rakstītu pilnīgi savādāk. Iesaku šo grāmatu izlasīt, tad var uzzināt, cik interesanti ir ar draugiem pavadīt laiku visvisādos piedzīvojumos. Es domāju, ka grāmata bija laba un bērniem patiks.


Copyright © 2024 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA