“Es neliecināšu pret jums”


Kristīne Ilziņa. Foto: Didzis Grodzs

AUTORE: Kristīne Ilziņa

DARBA NOSAUKUMS: “Es neliecināšu pret jums”

IZDEVNIECĪBA: Zvaigzne ABC

REDAKTORS: Bārbala Simsone

DIZAINS: Natālija Kugajevska (vāks) un Gunta Plotka (iekšlapas)

ANOTĀCIJA: Stāstu krājums "Es neliecināšu pret jums" ir kā mozaīkbilde. Tajā savākti un apkopoti stāsti par cilvēkiem, kas piedalās lielos notikumos, paši būdami mazi. Par tiem, kuriem parasti neviens neprasa: ko jūs par to domājat? Tiem, kas vienkārši dzīvo. Pirms Atmodas, tās laikā un arī pašlaik.

PAR AUTORI: Dzejniece un publiciste Kristīne Ilziņa (1969) ir dzejoļu grāmatas "Jukusi saulespuķe" (1996, Klāva Elsberga prēmija 1997) un vairāku bērnu grāmatu – "Uz ielas", "Mani zobiņi" (abas 2007), "Par ķepām, astēm un zvēriem neparastiem jeb Nebakadnukaķa stāsti" (2010) – autore. 2022. gadā izdevusi stāstu krājumu "Es neliecināšu pret jums".

Kopš 2012. gada strādā apgādā "Zvaigzne ABC" par projektu vadītāju. Publicē recenzijas par jaunākajiem latviešu literatūras darbiem.

 

EKSPERTU VĒRTĒJUMS

 

Kristīne Ilziņa stāstos ne vien ieraksta personīgās atmiņas par desmitgadi pirms un pēc Atmodas, bet zemsvītras piezīmēs arī precīzi atgādina jau piemirstus, taču laikmetu spilgti raksturojošus faktus. 1988. gadā 24 gadus vecais VEF strādnieks Modris Lujāns tika apcietināts un tiesāts par pretpadomju plakāta izgatavošanu. 1987. gada 20. maijā trīs jaunieši nogāza tēlnieces Lūcijas Žurginas radīto dzejnieka Aleksandra Čaka akmens galvu. Pilsoniskā drosme, gaisā virmojošo pārmaiņu līdzi nestā agresija, lielo notikumu ignorēti vai savirpināti cilvēku likteņi.  Un tomēr atmiņas par padomjlaikiem vairs nav bezvainīgas, stāsti šķiet rakstīti ļoti mērķtiecīgi, kā apsūdzība padomjlaika Krievijas uzspiestās dzīves ačgārnībai un represijām. 

kultūras žurnāliste Anda Buševica

 

Kristīnes Ilziņas prasmīgi rakstītais debijas prozas krājums vēstī par relatīvi maz apcerētu laiku, pēdējiem padomju gadiem, un autores radītajos īsstāstos saslāņojas gan jaunības atmiņas, gan skan izteikti personiskas notis, pirmā mīlestība, mātes slimība, kaŗā zaudēto klātbūtne atmiņās, pārmaiņu tuvums, pārrunas Stūŗa mājā, disidenti, aizceļošana, dzīvokļu maiņas, kaimiņu (ne)būšanas, piemirsta mūzika – bet arī kaut kas dinamisks, skarbs, nepastarpināts, vulgārs, neveikls vējo no Ilziņas stāstiem, dodot savu leptu mūsu vēsturiskās atmiņas stiprināšanā. Īstums. Priecē arī valodas tiešums un spilgtums.

tulkotājs Dens Dimiņš

 

PAR. Nozīmīgs pielikums vēstures grāmatām, salīdzinoši vienkāršā valodā sniedzot unikālu ieskatu padomju laika beigu pretestības kustībā un tā laika izvēlēs. Virsrakstā pieminētos karma panāks tik un tā.

PRET. Aprakstot savu pieredzi, sajūtu gamma kļūst jūtami bagātāka un krāsaināka, tātad pirmais līmenis rakstniecībā apgūts. Tajā var tikt tālu, taču jātiek vismaz soli augstāk, jo pakausī elpo sociālo tīklu rakstniecība. 

dzejnieks un rakstnieks Andris Akmentiņš

Copyright © 2023 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA

Please publish modules in offcanvas position.