“Traka lapsa pār ceļu”


Gaiķu Māris. Foto: Didzis Grodzs

AUTORS: Gaiķu Māris

DARBA NOSAUKUMS: “Traka lapsa pār ceļu”

REDAKTORS: Māris Salējs

IZDEVNIECĪBA: Valters Dakša 

DIZAINS: Anete Utināne

ANOTĀCIJA: Trešais Gaiķu Māras dzejas krājums, kas publicēts 11 gadus pēc iepriekšējā, integrējot autora pieredzi ceļojot, esot dabā, satiekot cilvēkus. 

 

PAR AUTORU: Gaiķu Māris (īstajā vārdā Māris Rozentāls, 1973)  mācījies Sv. Gregora skolā ikonogrāfiju un baznīcas mākslas vēsturi. Studējis teoloģiju Latvijas Universitātē. 2006. gadā saņēmis Latvijas literatūras gada balvu par debijas dzejas krājumu "Mugursoma", 2011. gadā izdots krājums "Gribu ēst", savukārt 2022. –  "Traka lapsa pār ceļu". 

 

EKSPERTU VĒRTĒJUMI

 

Gaiķu Māra nepieradinātajā poētikā dzirdama brīvības un dabas balss – taču te nav runa par kādu cilvēka izštukotu, konstruētu brīvību, kuru tad ērtu roku varētu sapakot dzejoļos un lasītājam piegādāt kā politisku, kultūrvēsturisku manifestu vai intelektuālu rotaļu. Gluži otrādi, šajā dzejā ieskanas metafiziska brīvība, tāda, kurai cilvēks īsti neko nevar padarīt un kura pastāv neatkarīgi no cilvēka viedokļa par tās pastāvēšanu. Apstiprinājumu šādai intuitīvai tēzei šķietami sniedz arī krājuma iedalījums daļās, kas noslēdzas ar treknu punktu aiz vārda “Testamenti”. Patiešām, kas vēl paliek aiz cilvēka, ja ne viņa, pat ja tikai daļēji apzinātā, brīvība? Vajadzīgs iejūtīga, inteliģenta un intuitīva dzejnieka talants, lai šādu brīvību atpazītu un ievītu valodā un lai tādējādi kaut kāda nojausma par šo brīvību tiktu arī lasītājam. 

rakstniece un publiciste Ilze Jansone 

 

Uzrunājošs ir mūsdienu dzejai ne visai raksturīgais rustikālais možums.  Pateicoties sabiedrībā valdošām ekoloģiskām noskaņām, tāds tomēr itin labi iekļaujas mūsdienu cilvēka refleksijā par sevi un pasauli. Uzmanība pret zāles stiebru, kukainīti un ikvienu dzīvu radībiņu, dzīves nestabilitātes poētisks tvērums ļauj sajaust arī vairāku gadsimtu senas gan pasaules, gan latviešu dzejas atbalsis, uz kurām tiek norādīts reizēm arī ļoti tieši, tomēr atstājot malā mūsdienu lietaratūras procesam tik raksturīgo atsauču poētikas paņēmienu. 

literatūrzinātnieks Ojārs Lāms 

 

PAR. Agonējošas pastorāles fonā Gaiķis nebaidās ceļot, kā arī nesaudzīgi urķēties sevī, nebaidās nosmērēties, kļūdīties, meklēt un eksperimentēt. Izmisīga tiekšanās uz dabiskumu, kas taču radīts jau būs mākslīgs.

PRET. Var tikai slēgt derības, vai vispirms Gaiķis atklās jaunu gramatiku, rosoties vienzilbju vārdu sablīvējumos, vai Dakša beidzot ieviesīs dzejas grāmatām tik nepieciešamo redaktoru. 

dzejnieks un rakstnieks Andris Akmentiņš


Copyright © 2023 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA

Please publish modules in offcanvas position.