“Korras pasaules”


Viesturs Ķerus. Foto: Didzis Grodzs

AUTORS: Viesturs Ķerus

DARBA NOSAUKUMS: “Korras pasaules”

IZDEVNIECĪBA: Liels un mazs 

REDAKTORE: Inese Zandere

DIZAINS: Artis Briedis

ILUSTRATORE: Vivianna Maria Stanislavska

ANOTĀCIJA: Sapludinot rakstniecību un biologa zināšanas, kā arī emocionālu sižetu ar faktu patiesumu, autoram izdodas radīt dzīvas, ticamas ainas, kas var palīdzēt veidot cieņpilnas attiecības ar dabu. Grāmata dod iespēju personības izaugsmē nepalikt pie cilvēku pasaules stereotipiem, bet mēģināt uztvert dabu kā daudzu skatu punktu kopumu. Grāmatas galvenais varonis ir zaļo vārnu puisis Korra.

PAR AUTORU:  

Viesturs Ķerus (1984) – ornitologs, viens no Latvijas Ornitoloģijas biedrības vadītājiem, Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs. 2019. gadā debitējis bērnu literatūrā ar grāmatu "Meža meitene Maija", par šo darbu ieguvis Latvijas Literatūras gada balvu. 2022. gadā iznācis autora otrais stāsts bērniem "Korras pasaules".

 

EKPSERTU VĒRTĒJUMI

 

Viesturs Ķerus “Korras pasaules” ir uzrakstījis ar izteiktu rūpību, kā turot rokā un aprakstot nelielu putnu. Jā, pie šīs grāmatas rakstura es daļēji vainoju to, ka Ķerus ir ornitologs, bet šoreiz runājot ne tik daudz par labi redzamo iespaidu uz grāmatu – zināšanām par dabu un tās norisēm – kā par attieksmi pret tekstā izveidoto pasauli. Tā ir pretstats tādām bērnu grāmatām, kurās zvēri parādās kā plakani un pūkaini šabloni, kurus var aizpildīt pēc patikas. Korras pasaules, neskatoties uz zināmu personifikāciju, ir rakstītas ar pietāti pret katru no zvēriem, galvenokārt, putniem, kuri grāmatā parādās. Pret to, kā viņi varētu izjust pasauli, pret pastāvošajām attiecībām starp šiem putniem un to apkārtni, tajā skaitā bīstamiem un mazāk bīstamiem cilvēkiem, un tas, manuprāt, ir cieņu raisoši. Ja vairāk cilvēku vērotu apkārt notiekošo šādā veidā, pasaule noteikti kļūtu par labāku vietu. 

dzejniece un ilustratore Lote Vilma Vītiņa

 

Mazo un ne tik mazo lasītāju ielidojums dažādu putnu un cilvēku apdzīvotās pasaulēs nes ne vienu vien pārsteigumu. Cilvēciskotie lidoņi un īpaši antropomorfizētais “vārnpuisis” Korra šai bērnu bildingsromānā atklāj esību no putna lidojuma visā tās dailē un postībā. Korras pasauļu robežas paplašinās līdz pat Zambijai, iekām atražošanās un atgriešanās instinkts ved viņu atpakaļ uz mūsu Ziemeļiem, uz zaļo vārnu pasaules malu. Izglītojoša, jauka grāmatiņa ar nudien pievilcīgām Viviannas Marias Stanislavskas ilustrācijām.

tulkotājs Dens Dimiņš

 

PAR. Pasaule izšķilšanās brīdī gan sabrūk, gan paplašinās. Jaudīgi vērojumi un līdzdzīvošana izceļas dažādu manipulāciju laikmetā, liekot tam pretī rāmo, patieso un nesagrozīto. Sasniegts izcils dabas rakstnieka līmenis. Par mūsu apdraudētību var runāt bez draudiem.

PRET. Var mazliet pielikt prozas ritmikā, vieglumā, fonētikas izjūtā, tāda veida niansēs, kuras pārspīlējot, dabiskums atkal aizspurgs no būrīša.

dzejnieks un rakstnieks Andris AkmentiņšCopyright © 2023 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA

Please publish modules in offcanvas position.