“Reģistratūra”


Ilmārs Zvirgzds. FOTO: Didzis Grodzs

AUTORS: Ilmārs Zvirgzds

DARBA NOSAUKUMS: “Reģistratūra”

IZDEVNIECĪBA: Zvaigzne ABC

REDAKTORE: Anda Ogriņa 

DIZAINS: Līva Rutmane

ANOTĀCIJA: “Nekad un nekādos apstākļos man nebija nācis prātā, ka diena varētu izvērsties nepārtrauktā skrējienā augšup lejup pa kāpnēm, vairākos braucienos pa pilsētu un ka vienā dienā būšu iepazinies ar meiteni, kas prot programmēt, un izmisīgi mēģināšu atklāt, kurš noslepkavojis vienu no apnicīgākajiem pacientiem, ko esmu sastapis. Nemaz jau nerunājot par starptautiska mēroga blēžiem un algotiem slepkavām – nevis filmu varoņiem, bet īstiem un bīstamiem cilvēkiem ar miesu un asinīm, kas staigā, ēd un dzer pagrabu ūķos tepat blakus.”

Šis romāns nav klasisks detektīvs. Tas vairāk līdzinās ironiskam rēbusam, intelektuāli izaicinošai spēlei, kurā ticamais mijas ar neticamo, brīnumainais – ar ikdienišķo, groteskais – ar piegludināti parasto.

PAR AUTORU:  

Ilmārs Zvirgzds (1971) – senu un jaunu tekstu tulkotājs un atdzejotājs, feļetonists žurnālos un avīzēs, redaktors. 2022. gadā izdots viņa debijas romāns "Reģistratūra".  

EKSPERTU VĒRTĒJUMI

 

Debiju teicamu un vērā ņemamu padara ārkārtīgi asprātīgais vēstījuma paņēmiens – teksta robežas nospraust reģistratora darba dienas robežās. Beidzas diena, un reģistrators aizver aiz sevis durvis, pēkšņi, negaidīti un arī komiski apraujot vēstījumu, bet vienlaikus darba diena ir bijis pietiekams apjoms cilpainai un raibai notikumu virknei, kuras tekstuālā iemiesojuma perfekcijai gan raksturīga pārāk strauja traukšanās uz debiju. 

literatūrzinātnieks Ojārs Lāms

 

Reģistratūra – ideāla vieta cilvēku vērošanai, uzgaidāmā telpa, kurā var notikt jebkas, un arī nenotikt nekas. Vienīgais līķis gan romāna lappusēs jāgaida pārāk ilgi. Bet varbūt lasītājam uzmanība jākoncentrē ne tik daudz uz romāna pieteikto detektīva žanru un sižeta līniju, bet drīzāk uz autora paša personību un valodu? Aizraujoši izzināt, kas sanāk, kad erudīts tulkotājs ar milzīgu iepazīto tekstu bagāžu, nolemj sekot citvalodu intelektuāļu jau iemītajās pēdās, un mazliet parotaļāties ar “lētās” literatūras žanru, iepinot tajā žanram netipisku vēstījumu. 

kultūras žurnāliste Anda Buševica

 

PAR. Spilgts debijas darbs ar intelektuālā rotaļā sprakstošiem citātiem, salīdzinot dažādus civilizācijas paņēmienus, kā runāt par nāvi, panākumiem, reliģiju, kultūru u. c. cinismu rosinošiem jēdzieniem.

PRET. Varonis un kriminālā intriga romāna gaitā zaudē pievilcību un savstarpējo saspēli. Pašmērķīgi seksualizēts, līdzšinējās pieredzes aprakstu apkrauts, darba dienas beigās tas viss spiests doties mājās.

dzejnieks un rakstnieks Andris Akmentiņš
Copyright © 2024 STARPTAUTISKĀ RAKSTNIEKU UN TULKOTĀJU MĀJA

Please publish modules in offcanvas position.